Tarihçe

Mahallenin eski adı Ekrek (Akrag)'tir. Eski bir Ermeni yerleşkesi olduğundan dolayı Ermenice bir kelime olduğu yüksek muhtemeldir. Mahallenin bulunduğu yerde eskiler Ermeni kiliselerin olduğunu anlatırlar.

Kültür

Gelenek ve Görenekler

Geleneklerine ve göreneklerine bağlı bir köydür. Büyüklere saygı, düğünler,sünnetler, bayramlar eskisi gibi devam etmektedir. Kız isteme, nişan, kına gecesi ve düğün geçmişten bugüne aynı şekilde gelmektedir.

  • Kız İsteme

Erkek kızı görür, begenir ya da aileler görür. Ailenin büyüklerinden üç dört kişi kız evine gider o gece kız istenir.

  • Nişan

Kız istendikten sonra, aynı hafta içinde kız evinin istedikleri altın takı ve giysiler alınır ve nişan günü kız evinde takılır.

  • Kına Gecesi

Kız hamamdan çıkarken sini ile oynatılır, gecesinde ise kına yakalır çerez dağıtılır. Kına düğünden birgün önce yapılır. Bir hayli kalabalık erkek tarafı davul ve zurna eşliğinde kız evine gider. Erkek tarafında ise damat sabaha çıkarılır, yani damadın arkadaşları sabaha kadar eğlenir. Ertesi gün kız evinden çıkarılıp erkek tarafına getirilir.

  • Düğün

Gelin erkek evine girerken, kapıda dualar okunur, kayıpederinden istek istenir (maddi). Gelinin ayağı uğurlu gelsin diye gelin tabak kırar. Düğün gün boyu devam eder. Davul zurna eşliğinde evler dolaşılır, nişanlı ve bekar kızlar düğüne davet edilir.

  • Bayramlar

Erkenden kalkılır, erkekler namaza gider kadınlar ise yemek hazırlar. Namaz dönüşü erkekler misafir getirir. Bayram sabahı kahvaltı yerine yemek yenir. önce mezarlık sonra evler dolaşılır. Öncelikle mahallenin büyüklerine bayramlaşmaya gidilir.

Yemekler

Çorbalar; kesme aşı, herle. Tatlılar; baklava, un helvası, hasuta, sütlaç, bal lokması, kadayıf dolması. Yemekler; mantı, hıngel, tatar böreği, kesme makarna, mafiş, pişi, saç kavurması, türlü, çağ döner, mıhla, pağaç, çılbır, katmer, kete, lokum, kuru fasulye, su böreği, kol böreği ve mahallesimüzün ilk dönerci ustası Serkan Yiğit'dir.Serkan ustanın çırağı eğitkomun gururu ersin Ertan'dır not atalay yiğit'in torunu ersin.aziz erkünt'ün balı ,salatası, cevizi meşhurdur?

Coğrafya

Erzurum iline 181 km, Şenkaya ilçesine 11 km uzaklıktadır. Doğususunda Doğan köy, batısında Taht güneyinde ikizpınar, kuzeyinde akşar yelkıran bulunmaktadır. Üç tarafı dağla çevrili küçük bir köydür.

İklim

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Narinciye hariç her çeşit meyve ve sebze yetiştirilir. Tarım ,hayvancılık ,ormancılık ve kısmen arıcılıklada uğraşılır. Mahallenin bilinen çevrede tanınan salatalığıdır. Salatalığının güzel ve değişik kokusu vardır.

Nüfus

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 158
2000 135
1997 138

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ormancılık ve arıcılık kısmen yapılır.

Altyapı bilgileri

Mahallede, ilköğretim okulu vardır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi var ancak kanalizasyonu yoktur. Mahallede PTT şubesi veya acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

 
 
 
 
 

 
 
Teröre Hep Birlikte Dur Diyelim.                             Cumhurbaşkanlığı Bimer    


Bu site içerisinde yer alan metin ve görseller T.C. Şenkaya Kaymakamlığı tarafından sağlanmaktadır.
Sitede yer alan veriler bilgi nitelikli olup resmi nitelik taşımamaktadır.
Her hakkı saklıdır.