Tarihçe

Mahallenin adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Eski adı Kevenktir. 

Kültür

Mahallenin gelenekleri Turkmen alevi kültürüyle yaşanmaktadır.Köyümüzde insan ilişkileri,kültürü eskisi gibi olmasa da örf ve adetlere uyulur.Giyim ve kuşamda belirgin bir değişiklik yoktur.Yaşlı kadınların giyim kuşamları geleneklerini yansıtmaktadır. Komşuluk ilişkilerine önem verilip büyükler ve küçükler arasından saygı,sevgi ortamı bulunmaktadır.

Coğrafya

Erzurum iline 165 km, Şenkaya ilçesine 30 km uzaklıktadır.Mahalleye ulaşım Akşar nahiyesinden sağlanmakta olup bu yolun 8 km’si stabilize yoldur.

İklim

Mahallenin mera alanı büyük bir alan kaplamakta olup bozkır bitki örtüsüne sahip olup ekili dikili alanı azdır.Köyümüzde karasal iklim tipi görülmektedir.

Nüfus

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2014 1650
2000 750
1997 670

Mahalledeki bu nüfus dalgalanmasının başlıca nedeni gelir seviyesindeki düşüş ve işsizliğin yaygın olmasından kaynaklanmaktadır.Bu da büyük şehirlere,özellikle Ankara ve İzmir'e göçü zorunlu kılmıştır.

Ekonomi

Tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlamaktadır.

Altyapı bilgileri

Aşağı köy, konutlar ve mezra adı altında üç bölüme ayrılan mahallesimüzün, Nişantaşı Yeşilköy adıyla bir de İlkokul vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol stabilizedir. Elektrik vardır. Su, 2009 yılında gelmiştir,kış aylarında donma göstermekle birlikte,yazında zaman zaman kesintilere uğramaktadır. 

 
 
 
 
 

 
 
Teröre Hep Birlikte Dur Diyelim.                             Cumhurbaşkanlığı Bimer    


Bu site içerisinde yer alan metin ve görseller T.C. Şenkaya Kaymakamlığı tarafından sağlanmaktadır.
Sitede yer alan veriler bilgi nitelikli olup resmi nitelik taşımamaktadır.
Her hakkı saklıdır.