Kayalısu, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir mahalledir.

Mahallenin eski adı Çaksor olarak geçer.

Mahallenin ulaşımı zor olduğundan eski ismini buradan almıştır. Mahallenin her üç tarafından su geçmekte ve etrafında kayalıklar olduğundan şu anki ismi olan Kayalısu ismini almıştır. Etrafı ormanlıkla kaplıdır. Köyü güneybatısıda Nişantaşı, batısında Gülveren, kuzeybatısında Dokuzelma, kuzeyinde Atyolu ve kuzeydoğusuda Çamlıalan köyleri bulunmaktadır.

 

Kültür

Türkmen gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

 

Coğrafya

Erzurum iline 151 km, Şenkaya ilçesine 36 km uzaklıktadır.

İklim

Mahallenin iklimi, Türkiye'de karasal İklimi hüküm sürmesine rağmen Doğu karadeniz ikliminin etkiside vardır. Kışın karlı, ilkbahar ve sonbaharda yağışlı ve soğuk olmasına rağmen yaz ayları bazen kurak, bazende yağışlı geçer.

Nüfus

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 309
2000 441
1997 390

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi tarım, hayvancılık, arıcılık ve ormancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Mahallede, ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşım. Akşar Nahiyesinden Göle istikametine giderken 3 ncü km de kilise deresine doğru sola dönüp Nişantaşı mahallesi - ve Mezrayı geçtikten sonra sağa ayrılan yoldan yaklaşık 2–3 km sonra ulaşılır.İstisnai haller hariç yaz-kış ulaşım mevcuttur.Köy münibüsleri sabah çıkıp Akşar-Şenkaya-Göle-Oltu ilçelerine gider Akşam saatlerinde tekrar köye dönerler. Mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Mahallede Turkcell ve Avea şebekesi ile konuşmak mümkündür.

 
 
 
 
 

 
 
Teröre Hep Birlikte Dur Diyelim.                             Cumhurbaşkanlığı Bimer    


Bu site içerisinde yer alan metin ve görseller T.C. Şenkaya Kaymakamlığı tarafından sağlanmaktadır.
Sitede yer alan veriler bilgi nitelikli olup resmi nitelik taşımamaktadır.
Her hakkı saklıdır.