Tarihçe

Köy İlk Selçuklu akınlarıyla kurulan Oğuzların ( Türkmenlerin ) Kayı boyundan Bozok kolundan Karakeçili aşiretinden insanlardan oluşmuş köylerden biridir.

Türkmen kültürü olan bir köydür. bilinen 600 yıllık geçmişi vardır. Aşkale ve Erzurum çevresinde yoğun Karakeçili Türkmen oymağından köyler mevcuttur.

Mahallenin eski adı Güllergözüdür.

Kültür

Türkmen gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.

Coğrafya

Erzurum iline 149 km, Şenkaya ilçesine 38 km uzaklıktadır.

İklim

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2014  
2000 278
1997 335

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ve bölgede yoğun olarak bulunan sarı çam ormanların dan elde edilen kerestedende bölge halkı ekonomik olarak önemli bir şekilde yaralanır .Ayrıca mahallede sarı çam tohumundanda önemli bir gelir elde eder.Ve çevre yerleşkelerininde odun ve kereste ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılar.

Altyapı bilgileri

mahallede ilk öğretim okulu ve 2010 yılında kurulan ana okuluda bulunmaktadır.köy yolu asfalt değil toprak yoldur.mahallede 1su deposu mahallenin su ihtiyacını karşılamaya yetiyor .Köy arazisinin su ihtiyacını karşılayan bir çayda köy sınırlarından geçmektedir.mahalledeki öğrencilerin çoğu yatılı olarak başka yerlerde okumaktadır.mahallede çevre köylerinin telefon santralide mevcuttur.ve bu satralin elektrik ihtiyacını karşılayan güneş panelleride vardır.

 
 
 
 
 

 
 
Teröre Hep Birlikte Dur Diyelim.                             Cumhurbaşkanlığı Bimer    


Bu site içerisinde yer alan metin ve görseller T.C. Şenkaya Kaymakamlığı tarafından sağlanmaktadır.
Sitede yer alan veriler bilgi nitelikli olup resmi nitelik taşımamaktadır.
Her hakkı saklıdır.