Tarih

Mahallesnin eski adı Kosor dur. Bizans İmparatorluğunun bir uç karakolu olup o döneme ait kalıntılara rastlanmaktadır.Yaylası uzun yıllardır Allahuekber dağının eteklerindedir.Osmanlı döneminde Oltu Vilayetine bağlı bir nahiye iken daha sonra Cumhuriyet döneminde köy statüsüne dönüşmüştür. Erzurum Kars Erzurum Ardahan Artvin Kars yolları buradan geçmektedir.

Kültür

Yarı göçebe bir hayat sürülmektedir.Yazları yaylaya kışları ise daha sıcak olan köye dönülmektedir.Yayla yerleşkesi Allahuekber Dağının eteklerinde Allahuekber şehitliğinin hemen yanında yer almaktadır.

Mahalle Merkezi konumda olması nedeni ile  salı günleri kurulan büyük pazara, çevre köylerden ve Şenkaya merkezinden de yoğun ilgi vardır. 

İklim

Mahalle iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Artvin ve Ardahan barajları yapıldıktan sonra karadeniz iklimine dönük bir iklim etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Mahallede ilköğretim okulu ve lise vardır. Mahalenin içme suyu şebekesi vardır  PTT şubesi vardır . Sağlık ocağı vardır. Mahallenin ulaşımını sağlayan yol asfalt olup, elektrik ve sabit telefon vardır. Tarım kredi kooperatifi va bal paketleme tesısı, itfaiyesı ve çöp arabası vardır.

 
 
 
 
 

 
 
Teröre Hep Birlikte Dur Diyelim.                             Cumhurbaşkanlığı Bimer    


Bu site içerisinde yer alan metin ve görseller T.C. Şenkaya Kaymakamlığı tarafından sağlanmaktadır.
Sitede yer alan veriler bilgi nitelikli olup resmi nitelik taşımamaktadır.
Her hakkı saklıdır.