Tarihçe

İsmi Cumhuriyetten sonra İçmesu olarak değiştirilmiştir. İçmesu ismi mahallede kaynak olarak çıkan maden suyundan (Acısu) dolayı verilmiştir. Eskiden Tortum'a, Narman'a, Oltu'ya ve Sarkamış'a bağlıyken 1946'da Şenkaya'nın ilçe olmasıyla Şenkaya'ya bağlanmıştır.

Köy Erzurum Şenkaya ilçesine bağlı Bardız,Norşun, Nüsünk, Yeniköy ve Dölgah arasında yer alan küçük bir köydür.

Bölgeyle birlikte çeşitli devletlerin egemenliği altında kalmıştır. Sakalar ve Ak Hunlar Türk devletlerinden ilkleridir. 395-400'lü yıllarda Hunlarla birlikte Türk varlığı vardır.

 

Kültür

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Bardız Çayı vadisi'de kurulmuş küçük bir köydür. Erzurum iline 153 km, Şenkaya ilçesine 32 km uzaklıktadır. Oltu-Şenkaya istikametinden ise 187 km dir. Doğusunda Bardız (Gaziler, kuzey doğusunda Nüsünk, kuzeyinde Dölgah,güneyinde Yeniköy, batısında Norşen yer almaktadır. Yüksek kesimler ve dağların kuzey yamaçları yer yer çam ve ardıç ağaçlarıyla kaplıdır. Ortasından Bardız Çayı'nın kollarından biri olan Hamas Çayı geçmektedir.Sularını Kıl Dağlar'ndan alan çayımız ilkbaharda coşkun sularıyla köye ayrı bir güzellik katmaktadır. Etrafı çam ormanlarıyla kaplı olan Turnagölleri ve Karagöl görülmeye değer yerlerindendir.

İklim

Karasal bir iklime sahiptir.

Nüfus

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007  
2000 63
1997 63

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Arıcılık yapanlar da mevcuttur.

Altyapı bilgileri

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahalledeiçme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi mevcuttur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık hizmeti verilmemektedir. Bardız Sağlık Ocağı!ndan yararlanılmaktadır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yolun 1 km'lik bölümü stabilize]] olup mahallede elektrik ve sabit [[telefon hizmetleri vardır.Cep telefonları kısmen çekmektedir.

 
 
 
 
 

 
 
Teröre Hep Birlikte Dur Diyelim.                             Cumhurbaşkanlığı Bimer    


Bu site içerisinde yer alan metin ve görseller T.C. Şenkaya Kaymakamlığı tarafından sağlanmaktadır.
Sitede yer alan veriler bilgi nitelikli olup resmi nitelik taşımamaktadır.
Her hakkı saklıdır.